To be eligible to enter the Provincial Finals, the nominated horse/rider combination must attend at least TWO Heritage Circuit shows. To be eligible to enter any class in one of the eight divisions, the nominated horse/rider combination must have placed in the top five in at least one class within that division. Horse/rider pairs do not have to be nominated BEFORE attending SHF Heritage shows to be eligible for provincial finals. Horse/rider pairs that have met both qualifications (attended two SHF Heritage shows and placed top 5 in a class) have until September 22 to nominate and be eligible for finals.

Nomination Form

2024 Heritage Provincial Finals 

September 20-22, 2024 - Moose Jaw SK

 

Nomination

More information about the Heritage Circuit can be found in the Heritage Rulebook .

To nominate a horse and rider pair, login to your account on the SHF website and choose 'Purchase Addons or Nominations' from the drop down menu

 or

fill out form  and email it to [email protected]

Division List:

  1. Western Performance
  2. Hack
  3. Dressage
  4. Western Dressage
  5. Hunter
  6. Speed
  7. Equitation
  8. Junior Horse   

 


2023 Heritage Provincial Finals

September 22-24, 2023

Moose Jaw Exhibition

Moose Jaw SK

Judges: Kimberly Cox, Kim King, Debbie Simpson, Sandy Donald

Complete Results

Provincial Finals Survey

 

 

 

 

 

 

Western Performance Division Champion Charla Moore & Ms Danica Darby
Western Performance Division Reserve Gail Gee & Gamble for a Casino (Pepsi)
Hack Division Champion Payten Keyowski & Mr Rock Song
Hack Division Reserve Halle Wonnick & Smooth Talkin Whiz
Dressage Division Champion Kathryn Pally & Bellatrix
Dressage Division Reserve Kitren Murch & MisPiano
Western Dressage Division Champion Ronna Magotiaux & MM Hollywood Seven
Western Dressage Division Reserve Annika Wonnick & PurdeeFanceeFootwork
Hunter Division Champion Payten Keyowsko & Rocks Classy Avery
Hunter Division Reserve Linda Schai & Broad Creek
Speed Division Champion Cody Keyowski & Topsail Solano
Speed Division Reserve Kyleigh Schmalz & Rocks Scenic Sunshine
Equitation Division Champion Charla Moore & Ms Danica Darby
Equitation Division Reserve Kabri Nogue & Feeling Good
Western Pleasure Class Champion Charla Moore & Ms Danica Darby
Western Pleasure Class Reserve Gail Gee & Gamble for a Casino (Pepsi)
Trail Class Champion Charla Moore & Ms Danica Darby
Trail Class Reserve Makayla Matsalla & Rio Play
Reining Class Champion Ronna Magotiaux & MM Hollywood Seven
Reining Class Reserve Ronna Magotiaux & MM Spookolena
English Pleasure Class Champion Payten Keyowski & Mr Rock Song
English Pleasure Class Reserve Annika Wonnick & Purdeefanceefootwork
Road Hack Class Champion Payten Keyowski & Mr Rock Song
Road Hack Class Reserve Halle Wonnick & Smooth Talkin Whiz
Show Hack Class Champion Payten Keyowski & Mr Rock Song
Show Hack Class Reserve Annika Wonnick & PurdeeFanceeFootwork
Dressage Introductory Level Class Champion Kitren Murch & MisPiano
Dressage Introductory Level Class Reserve Emmersyn Murch & Maverick
Dressage First Level Class Champion Katheryn Pally & Bellatrix
Western Dressage Intro Level Class Champion Halle Wonnick & Smooth Talkin Whiz
Western Dressage Intro Level Class Reserve Ronna Magotiaux & MM Spookoleena
Western Dressage Basic Level Class Champion Annika Wonnick & PurdeeFanceeFootwork
Western Dressage Basic Level Class Reserve Kabri Nogue &Feeling Good
Western Dressage First Level Class Champion Laura Ruzesky & RP Hurricane Irene
Western Dressage First Level Class Reserve Ronna Magotiaux & MM Hollywood Seven
Western Dressage Second Level Class Champion Courtney Rempel
Cross Rail Hunter Class Champion Tatum Claypool & A Polar Bear
2' Hunter Class Champion Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
2' Hunter Class Reserve Linda Schai & Broad Creek
2'3" Hunter Class Champion Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
2'3" Hunter Class Reserve Linda Schai & Broad Creek
2'6" Hunter Class Champion Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
2'6" Hunter Class Reserve Linda Schai & Broad Creek
Barrel Racing Class Champion Cody Keyowski & Topsail Solano
Barrel Racing Class Reserve Kabri Nogue & Feeling Good
Pole Bending Class Champion Cody Keyowski & Topsail Solano
Pole Bending Class Reserve Kyleigh Schmalz & Rocks Scenic Sunshine
Keyhole Race Class Champion Cody Keyowski & Topsail Solano
Keyhole Race Class Reserve Kyleigh Schmalz & Rocks Scenic Sunshine
Stake Race Class Champion Cody Keyowski & Topsail Solano
Stake Race Class Reserve Kyleigh Schmalz & Rocks Scenic Sunshine

 

2022 Heritage Provincial Finals

September 22-25, 2022

Moose Jaw Exhibition Grounds

Moose Jaw, SK

Complete Results

  

Western Performance Division Champion Charla Moore & Ms Danica Darby
Western Performance Division Reserve Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
Hack Division Champion Danita Stang & Fayton
Hack Division Reserve Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
Dressage Division Champion Kitren Murch &Dixie
Western Dressage Division Champion Kelly Manz-Spearchief & Night Shift Doc
Western Dressage Division Reserve Donelda Bremner & Circle S Fanny Rose
Hunter Division Champion Julie Pitts & This Is It
Hunter Division Reserve Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
Speed Division Champion Kyleigh Schmalz & Hannah
Speed Division Reserve Dior Stringer & Crackin Kisses
Equitation Division Champion Kyleigh Schamlz & Hannah
Equitation Division Reserve Charla Moore & Ms Danica Darby
Western Pleasure Class Champion Danita Stang & Shez Dark N Lazy
Western Pleasure Class Reserve Charla Moore & Ms Danica Darby
Trail Class Champion Charla Moore & Ms Danica Darby
Trail Class Reserve Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
Reining Class Champion Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
English Pleasure Class Champion Danita Stang & Fayton
English Pleasure Class Reserve Annika Wonnick & Purdeefanceefootwork
Road Hack Class Champion Danita Stang & Fayton
Road Hack Class Reserve Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
Show Hack Class Champion Danita Stang & Fayton
Show Hack Class Reserve Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
Dressage Introductory Level Class Champion Kitren Murch &Dixie
Western Dressage Intro Level Class Champion Danille Belanger & Star Force B Skippin
Western Dressage Basic Level Class Champion Kelly Manz-Spearchief & Night Shift Doc
Western Dressage Basic Level Class Reserve Donelda Bremner & Circle S Fanny Rose
Western Dressage First Level Class Champion Kelly Manz-Spearchief & Night Shift Doc
Western Dressage First Level Class Reserve Donelda Bremner & Circle S Fanny Rose
Cross Rail Hunter Class Champion Berlin Oltean & Cowlady Majority
Cross Rail Hunter Class Reserve Charlotte Scharfstein & Bonofacio FLF
2' Hunter Class Champion Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
2' Hunter Class Reserve Annika Wonnick & Purdeefanceefootwork
2'3" Hunter Class Champion Julie Pitts & This Is It
2'3" Hunter Class Reserve Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
2'6" Hunter Class Champion Dax Eddy & Diva
2'6" Hunter Class Reserve Julie Pitts & This Is It
Barrel Racing Class Champion Dior Stringer & Crackin Kisses
Barrel Racing Class Reserve Kyleigh Schmalz & Hannah
Pole Bending Class Champion Veda Stringer & Kitty Star
Pole Bending Class Reserve Kyleigh Schmalz & Hannah
Keyhole Race Class Champion Kyleigh Schmalz & Hannah
Keyhole Race Class Reserve Annika Wonnick & Purdeefanceefootwork
Stake Race Class Champion Kyleigh Schmalz & Hannah

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For more photos visit the Facebook photo album

 

Western Performance Division Champion Brittany Lysitza & Silent Sam's Pride
Western Performance Division Reserve Karissa Nemish & Purdee Silkie
Hack Division Champion Danita Stang & Fayton
Hack Division Reserve Mya Viczko & Escondido
Dressage Division Champion Danita Stang & Fayton
Dressage Division Reserve Christina Padfield & Xavier
Western Dressage Division Champion Ronna Magotiaux & MM Hollywood Seven
Western Dressage Division Reserve Ronna Magotiaux & Miss Smokin Nic
Hunter Division Champion Kate Hansen & Painted Paradise
Hunter Division Reserve Klara Edwards & Red Hot Chili Pepper
Speed Division Champion Drew Horn & Joes Crackin Hickory
Speed Division Reserve Marcia Fiddler & Chaps Roan Boy
Equitation Division Champion Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
Equitation Division Reserve Brittany Lysitza & Silent Sams Pride
Western Pleasure Class Champion Charla Moore & MS Danica Darby
Western Pleasure Class Reserve Marcia Fiddler & Extra Hot Chip
Trail Class Champion Karissa Nemish & Purdee Silkie
Trail Class Reserve Brittany Lysitza & Silent Sams Pride
Reining Class Champion Melissa Cameron-Douville & Nikita Dual Guns
Reining Class Reserve Makayla Rettger & Sugar Q Honeydoo
Western Riding Class Champion Andrea Schan & Doxstar Felix
Western Riding Class Reserve Brittany Lysitza & Silent Sam's Pride
English Pleasure Class Champion Danita Stang & Fayton
English Pleasure Class Reserve Bernice Parker & Pluto
Road Hack Class Champion Mya Viczko & Escondido
Road Hack Class Reserve Danita Stang & Fayton
Show Hack Class Champion Danita Stang & Fayton
Show Hack Class Reserve Mya Viczko & Escondido
Dressage Introductory Level Class Champion Felicity Murch & Shine On Dori
Dressage Introductory Level Class Reserve Chloe Esposito & Shane Daniels
Dressage Training Level Class Champion Danita Stang & Fayton
Dressage Training Level Class Reserve Christina Padfield & Xavier
Dressage First Level Class Champion Mya Viczko & Escondido
Dressage First Level Class Reserve Bernice Parker & Pluto
Western Dressage Intro Level Class Champion Sandra Willis & Spartan
Western Dressage Intro Level Class Reserve Denny Moodie & Child's Play
Western Dressage Basic Level Class Champion Ronna Magotiaux & Miss Smokin Nic
Western Dressage Basic Level Class Reserve Ronna Magotiaux & MM Hollywood Seven
Western Dressage First Level Class Champion Ronna Magotiaux & Miss Smokin Nic
Western Dressage First Level Class Reserve Gail Gee & Gamble For A Casino
Cross Rail Hunter Class Champion Bernice Parker & Pluto
Cross Rail Hunter Class Reserve Alexis Banda & Rocks Scenic Sunshine
2' Hunter Class Champion Olivia Irving & Charisma 'n Chocolate
2' Hunter Class Reserve Klara Edwards & Red Hot Chili Pepper
2'3" Hunter Class Champion Payten Keyowski & Rocks Classy Avery
2'3" Hunter Class Reserve Haley Clark & Clark Kent
2'6" Hunter Class Champion Gillian Van Der Ven & East Wind
2'6" Hunter Class Reserve Klara Edwards & Red Hot Chili Pepper
Barrel Racing Class Champion Drew Horn & Joes Crackin Hickory
Barrel Racing Class Reserve Marcia Fiddler & Chaps Roan Boy
Pole Bending Class Champion Marcia Fiddler & Chaps Roan Boy
Pole Bending Class Reserve Drew Horn & Joes Crackin Hickory
Keyhole Race Class Champion Makayla Rettger & Sugar Q Honeydoo
Keyhole Race Class Reserve Drew Horn & Joes Crackin Hickory
Stake Race Class Champion Drew Horn & Joes Crackin Hickory
Stake Race Class Reserve Calsy Marzolf & DC Peptos Cutie